Graphical View of Academics Result

Middle School 2016
Middle School Scholarship 2016
SSC Result 2016

Student's Academics Achievements Highlights Of 2014-15

Ranjit Madhukar Salunkhe Stood first in school in SSC March 2015 with 96.60%
Mane Dipali Shivaji Got 100/100 in Maths in SSC March 2015
Raovrane Priyanka Bhalchandra Stood 21st in Mumbai in High school scholarship 2015 with 230/300
Dhole Anuj Sanjay Stood 6th in Mumbai in Middle school scholarship 2015 with 276/300
Baikar Swapnil Ravi Stood first in Mumbai in NMMS 2015 in General category with 156/200
Baikar Swapnil Ravi Stood first in Mumbai in NMMS 2015 in General category with 156/200
Mhaske Pallavi Eknath Stood first in Mumbai in NMMS 2015 in SC category with 156/200
Smt. Rawte Aparna (Asst.Tr) Selected throughout India by Pratham Institute (Star Education)
Ward Level Elocution Competition

First Prize­ Raorane Yashashri (Small Group)

Third Prize­ Shri.Pramod Mahadik (Teachers Group)

Ward Level Singing Competition :

First Prize (Big Group)

First Prize (Small Group)

Ward Level Folk Dance Competition : Third Prize(Small Group)
Ward Level Singing Competition : (Parents) Shri. Sudhir Panchal (Pri.Section)
Navneet Drawing Competition :

Group­ 5th, 6th ­200 Students

Group­ 7th, 8th, 9th

Group C­ First Prize – Kadam Aakash­ 9th A

Other Prize Holder Students

Nikhil Palkar ­ 10th D Sunil Gursale ­ 10th D

Sneha Ambre ­ 9th D Vikas Bhosale ­ 9th A

Pushpa More – 10th C Saloni Kharat – 9th

( Group B ) First Prize : Gauri Mohite 6th D

Other Prize Holder Students

Vinit Jadhav 5th D Bhagyashri Gawde 5th D

Pooja Lad 6th D Yash Mestry 6th B

Gandhi Story Telling Competition by Khushi Educational & Social Institute

64 Students Participated from different School

Big Group ­ Consolation Prize – Sanskar Sanjay Wavle 8th D

Parag Vision 2014 Elocution Competition

21 Students Participated From School

Small Group (5th to 7th ) Second Prize ­ Bhagyashri Gawde 5th B

District Leval Singing Competition Big Group ­ First Prize Small Group ­ First Prize

Camlin Drawing Competition 2014

Std 5th, 6th

1) Gaonkar Chetan 5th D

1) Rathod Sakshi 5th D

2) Kadam Tanvi 5th D

2) Patil Pranav 6th D

3) Gaichor Sakshi 6th D

3) Sawant Swati 6th B

Std 7th, 8th, 9th

1) Lad Mansi 8th A

1) Ambre sneha 9th D

2) Salve Ajay 7th A

2) Parab Reena 8th C

3) Adavade Vishal 8th C

3) Bandbe Dipali 9th C

Essay Competition by Tata Building India

Small Group 5th to 8th

1) Bhagat Karina 8th C­ Gold Medal & Gift

2) Pujare Kunal 8th C – Silver Medal

3) Khale Sneha 8th D – Bronze Medal

Big Group 9th To 12th

1) Nadgeri Prakash 9th D ­ Gold Medal & Gift

2) Kerkar Prasad 9th D ­ Silver Medal

3) Shimpi Gayatri 9th D – Bronze Medal

Sakal Drawing Competition 2014­15

1) Gawde Bhagyashri 5th D Consolation Prize

2) Ghadi Dipika – 7th C Consolation Prize

3) Prabhu Nishita 8th C Third (50 Rs)

4) Kadam Akshata 7th C First (100 Rs)

5) Mohite Gauri 6th D Consolation Prize

6) Khale Sayali 5th C Consolation Prize

Result & Participated Students ( Save Fuel )

1) Fadtare Nikita 7th D 2) Petkulkar Sarvesh 7th D Big Group : 1) Rane Akshay 2) Solkar Sarvesh
Mono act Competition

( Story of the wife of a farmer who did suicide)

Gaichor Mansi 5th D First Prize Raorane Priyanka 8th D

Elocution Competition ( Cleanliness, Health ) Gawde Bhagyashri 6th First Khandagale Pallavi 8th D
District Level KUDU Competition by District Sport Officer Mumbai Suburban

Shubham Amle 9th B Third Prize Sanjana Wagh 8th D First Prize

Above both Students are selected for Zonal Level Competition Dadar

Interschool Elocution Competition by Kshatriya Samaj Kumar Samiti

Small Group

1) Gawde Bhagyashri 6th D Third Prize

2) Gaichor Sakshi Consolation

Following students succeeded in different activities which is conducted by S Ward

Group Singing Competition ­ Third Prize

Elocution Competition ­ Gawde Bhagyashri –First Prize

Mono Act Competition ­ Gaichor Mansi­ First Prize

Essay Writing Competition ­ 50 out of 855 students got prizes

Primary School awarded as ‘More prizes Achiever School’ from 32 Schools from ‘S T’ Ward. School got 275 Marks.
ST Ward Essay Competition ( for Head Masters )

Primary School Head Mistress Kalpana Parab got First Prize in the essay ‘Dropout,

Causes & Remedies of Students in Marathi Schools.

Mumbai Sakal Bal mitra Drawing Competition 2015 Group B - Fadtare Omkar – Consolation Prize from Mumbai Region
Inter School Hand Writing Competition by ‘ST’ Ward

Dhumal Anushka : Std 1st ­ First Prize

Bandarkar Mrunali : Std 2nd – 3rd Prize

Pujare Suchita : Std 3rd ­ 2nd Prize

Gaichor Mansi : Std 4th – 1st Prize

Inter School Drawing Competition by ‘ST’ Ward

Dhumal Anushka : Std 1st – Second Prize

Kadve Nidhi : Std 3rd – Consolation Prize

Fadtare Omkar : Std 4th – First Prize

Inter School Craft Competition by ‘ST’ Ward

Borude Sakshi Std 1st – Second Prize

Dhavle Ruchita Std 2nd – Third Prize

Torne Aditi Std 3rd - Second Prize

Sawant Mrunal Std 4th Second Prize

Inter School English Group Song Singing Competition by ‘ST’ Ward – Second Prize
Inter School Devotional Song Singing Competition by ‘ST’ Ward – (Parents) Shri. Sudhir Panchal – First Prize
Inter School Project Competition by ‘ST’ Ward – (Teachers) Smt. Shrungare Jyoti – Consolation (Second)
Inter School Shri Manache Shlok Recitation Competition by ‘ST’ Ward

Std 1st : First Prize, Std 2nd - First Prize

Std 3rd : Second Prize, Std 4th - First Prize

Shri Jayant Salgoankar presents Manache shlok Recitation Competition by ‘Kalnirnay’

Std 1st – Second Prize, Std 2nd – Second Prize

Std 3rd – First Prize, Std 4th – First Prize

Location

Address:

Amar Kor Vidyalaya

Choudhari Compound

Munshi Mahal,Pratap Nagar Road

Bhandup (W),

Mumbai-4000078

022-25944733 / 022-25945382

contactus@amarkor.com